10.9.2023
Když jsem si v devadesátých letech hrál s balíkem programů Cyber Studio od Anticu, zajímal mě stereo 3D režim zobrazování. Bylo jasné, že k pozorování jsou potřeba nějaké 3D brýle, ale tenkrát jsem vůbec netušil jaké a kde je sehnat. Dnes jsou k dispozici všechny programy z balíku a mezi nimi je i driver pro StereoTek brýle. Tak proč to konečně nevyzkoušet.
 
Tagy: 3D, Atari ST, 3D brýle, Cyber Studio
9.8.2023
Jedno z mých Atari XE, co jsem kdysi od někoho dostal, mělo ulomený sloupek ve víku krytu. Protože napůl sešroubovaný počítač se pořád rozevírá a není zrovna příjemné ho přenášet, rozhodl jsem se s tím něco udělat.
 
Tagy: Atari, 3D tisk, oprava case
Komentáře: 1
30.7.2023
Atari STe přišlo na svět s operačním systémem TOS v 1.06. Update na nový TOS 2.06 je velice jednoduchý, stačí jenom vyměnit čipy ROM. Některé hry nebo dema ale pod novým TOSem neběží. Lze sice použít softload TOS, ale tím přicházíme o výhodu mít OS v ROM a výměnu čipů nelze udělat bez rozebrání počítače. Proto vznikla tato malá destička, která řeší rychlé operativní přepínání.
 
Tagy: Atari ST, TOS, ROM
Komentáře: 4
16.4.2023

LaceScan je jednoduchá úprava Atari ST, která dovoluje zvětšení rozlišení jak v barevných, tak i v monochromatickém režimu. Zde je moje provedení, malá destička se dvěma SMD TTL čipy.

 
Tagy: AtariST, LaceScan
15.3.2023

Přepínač myši a joysticku využije každý, kdo rád hraje na Atari ST hry ve dvou. Normálně se myš připojuje do portu 0 a joystick do portu 1. To je bez problému pokud člověk hraje sám. Nicméně pokud si chcete zahrát ve dvou, druhý joystick se připojuje do stejného portu jako myš. A když je potřeba počítač ovládat také myší není to pohodlné, zvlášť u modelů Atari, které maji porty pro ovladače umístěny pod klávesnicí.

 
Tagy: AtariST, switch, mouse
3.11.2022
NetUSBee používám u svých TOS strojů už delší dobu. Kdysi jsem pro něj vyrobil provizorní krabičku, která se mi nedávno rozpadla. Přišel čas udělat ji pořádně na 3D tiskárně.
 
Tagy: Atari ST, NetUSBee, 3D tisk
12.9.2022

Po dvou letech, co nebylo možné navštěvovat akce kvůli pandemii corona viru, jsme se letos opět vydali k našim sousedům do Německa, kde nedaleko hranic v Lengenfeldu pořádá německý klub Abbuc už mnoho let setkání uživatelů Atari.

 
Tagy: Akce
7.8.2022
Už je to nějaká doba, co jsme se Solaris104 vymýšleli jednoduchý ovladač pro 8 a 16 bitové počítače, který by vypadal jako malá klávesnička a byl postaven na tlačítkách Cherry MX. Zde je výsledek našeho snažení. Vyrobil jsem pár kousků a všichni, kdo ho mají, si ho nemůžou vynachválit.
 
Tagy: joystick, gamepad, Atari, Joy2B+
Komentáře: 1
2.7.2022
V poslední době si hodně lidí okolo mě pořídilo bezdrátový gamepad pro Segu Megadrive / Genesis od 8BitDo a chtějí ho používat s počítači Atari nebo dalšími 8 / 16 bity. Zapojení portu pro ovladače se ale u konzolí od Segy docela liší a tak je potřeba jednoduchý adaptér. Zařízení funguje jak s 8bitovými Atari XL/XE, konzolí Atari VCS tak i s řadou ST.
 
Tagy: Sega Megadrive, gamepad, Atari, Joy2B+
Komentáře: 1
20.6.2022
Pár fotek z dalšího ročníku letní Atari akce v Českých Budějovicích.
 
Tagy: Akce
30.5.2022
Po dvou letech přestávky, která byla vynucená corona virovou epidemii, se opět konala Atariada v Olomouci.
 
Tagy: Akce
20.5.2022
Díky Solaris104 jsem se dostal ke Grafické jednotce XY4160 od Laboratorních přístrojů Praha. Pídil jsem se po ní už delší dobu. Je to totiž poslední model ze serie XY a na rozdíl od svých předchůdců má vlastní počítač s interpretem řídícího jazyka HPGL. To přímo vybízi k připojení k mému oblíbenému počítači Atari ST.
 
Tagy: Atari ST, XY4160, HPGL, plotter
23.3.2022
Konečně Corona problém ustupuje a už se zase můžeme vídat na setkáních. Díky PCH se jedna malá commodoristická opět uskutečníla ve Zlíně. Tady je pár obrázků.
 
Tagy: akce
29.1.2022
Už dlouhou dobu místo disketové jednotky používám SDrive. Ten ale nemá standardní Atari SIO konektor, místo něj je použitý konektor D-sub (Canon). Jenže jsou situace, kdy nestačí mít připojený pouze SDrive, ale je potřeba mít v řetězu další periferie (například magnetofon). SDrive ale nemá druhý, průchozí konektor. Proto vznikl SIO Splitter, diky kterému lze k Atari připojít více zařízení najednou.
 
Tagy: 8bit Atari, SIO
1.11.2021
Po loňské pauze se letos opět konal festival historických počítačů a herních konzolí ByteFest. Tentokrát se akce konala v nových prostorách na Toulcově dvoře. Fotky z akce najdete u mě v galerii.
 
Tagy: Akce
6.9.2021
Loňská premiéra akce na jihu Čech měla úspěch a tak jsme se i letos v září sešli v Českých Budějovicích na NePLatariádě. Pár fotografií z akce je opět u mě na xgalu.
 
Tagy: Akce
29.7.2021
Nasbíralo se mi pár modelů pro doplňky pro počítače PMD85. Jsou mezi nimi krytky konektorů FRB, krabička na PMD32 SD a krabička na zvukový modul MIF 85. Třeba se někomu budou hodit.
 
Tagy: PMD85, 3D tisk, FRB, MIF 85, PMD32-SD
Komentáře: 1
21.6.2021
Korona virus konečně polevil a tak jsme se mohli po delší době opět setkat na první letošní party. Bylo to stejně jako loni v Českých Budějovicích. V mojí fotogalerii je pár záběrů z PLatariady, kde nás navštívili i spřátelení vyznavači jiných platforem než Atari.
 
Tagy: akce
5.4.2021
MIDI interface pro osmibitová Atari vznikl z touhy zahrát si po síti hru MIDIMaze. Zařízení vychází z reverz inženýrovaného MIDIMATE od Hybrid Arts. Ne úplně spolehlivá první verze vznikla už před 10 lety. Po delší přestávce je tady konečně vylepšená, dotažená verze.
 
Tagy: 8bit Atari, MIDI, MIDIMAZE, multiplayer
12.1.2021
Originální myš pro Atari ST už dnes mnoho lidí v reálu nepoužívá. Je to škoda, protože u počítače vypadá hezky. Bohužel už moc neodpovídá dnešnímu pohledu na ergonomii a spousta uživatelů ji dávno vyměnila za jinou. Moje vlastní kousky navíc moc dobře nepřežily delší dobu odložení v krabici. Omačkaná kulička společně s rezavými válečky už přenáší pohyb dost špatně a tak mě napadlo myšku trošku omladit.
 
Tagy: Atari ST, myš, STM1
Komentáře: 2
16.12.2020
Svého Falcona jsem kupoval z druhé ruky a protože byl přestavěný do věže, neměl jsem k němu originalní VGA adapter. Doba, kdy bylo potřeba mít u počítače spoustu diskových zařízení, minula a navíc jsem chtěl mít počítač v původním "rohožkovém" balení, byla potřeba vyrobit VGA adaptér vlastní.
 
Tagy: Atari Falcon030, VGA
Komentáře: 4
6.12.2020
Loni jsem úplně zapomněl zveřejnit záběry z předvánoční Atari demo akce v polském Gdaňsku. Protože je letos akcí poskrovnu kvůli pandemii koronaviru, splácím dluh tímto "throwbackem". Tak si můžeme loňský SillyVenture připomenout a doufat, že se příští rok opět bude konat.
 
Tagy: Akce
17.11.2020
Staré Radkovy PCB na Stereo rozšíření pro 8bitová Atárka už před nějakou dobou došly. Nicméně zájem o rozšíření stále trvá, proto jsem po 10 letech od vydání jeho návrhu udělal v roce 2017 desku novou.
 
Tagy: Atari XL/XE, Stereo, POKEY
Komentáře: 2
24.10.2020
Myši pro Atari ST byly za dobu prodeje těchto počítačů vyráběny na několika místech a mají odlišnou vnitřní konstrukci. V krátkosti se jim podíváme na střeva.
 
Tagy: Atari ST, STM1, myš
Komentáře: 2
23.9.2020
Přesto, že letošní rok akcím nepřeje, se PG z našeho Atari klubu pochlapil a zorganizoval druhou akci v Českých Budějovicích. Na xgalu je set obrázku, na kterých je vidět, jak jsme se měli.
 
Tagy: akce
15.9.2020
Rok 2020 je diky korona krizi skoro bez setkání. Díky PCH z klanu Commodoristů za uspořádání podzimního Schlimeische ve Zlíně. Zde je pár záběrů z jeho vydařené akce.
 
Tagy: akce
Komentáře: 1
22.6.2020
První letošní akcí byla PLatariada v Českých Budějovicích. Kvuli pandemii koronaviru jsme se mohli po několikaměsíční přestávce konečne sejít až v červnu. Na to, jak jsme se měli, se můžete podívat u mě ve fotogalerii.
 
Tagy: akce
26.5.2020
Před nedávnem jsem si pořídil novou smart TV od LG. Bohužel, jako většina nových TV, už nemá SCART vstup a tím pádem připojení mých retro počítačů a konzolí řeším pomocí HDMI konvertoru. Ten ale nemá rád kompozitní video jako zdroj synchronizace obrazu a tak došlo na poskládání nového RGB kabelu pro Jaguara.
 
Tagy: Atari Jaguar, RGB, SCART, video kabel, 3D tisk
4.1.2020
Před nějakou dobou se ke mně dostala zajímavá disketová jednostka Indus GT k osmibitovému Atari. Diky ní lze na počítači s CPU 6502 provozovat operační systém CP/M (o tom ale někdy příště). Na jednotce ale bohužel chyběl zadní panel. Dnes tu ale máme 3D tiskárny...
 
Tagy: Atari, floppy mechanika, IndusGT, 3D tisk
27.10.2019

Multijoy je navržen tak, aby dokázal obsloužit až 16 joysticků. Když jsem realizoval vlastní verzi, rozmýšlel jsem, kolik hráčů se většinou na akcích sejde a došel jsem k závěru, že nejlepší variantou je verze pro 8 lidí. Jenže někdy se stane, že hry chtivých je více a v tu chvíli nastupuje MultijoyHub.

 
Tagy: Multijoy, multiplayer, Atari
14.10.2019
V říjnu se letos opět konal v Praze na Smíchovském nadraží ByteFest. Obrázky ze soboty najdete jako vždy u mě v galerii.
 
Tagy: Akce
5.9.2019
Na konci srpna německý Atari klub Abbuc pořádal každoroční setkání v Lengenfeldu. V moji fotogalerii je nyní sada fotek z akce.
 
Tagy: akce
1.8.2019
Jaguar má vyvedeny všechny AV signály na přímém konektoru na jeho zadní straně. V minulosti firma ICD vyráběla modul CatBox, který převádí AV signály Jaguara na klasické konektory. Další verzí je podobný později vyráběný ScatBox od autorů BattleSphere. Kromě AV mají tyto adaptéry ještě vyvedenou seriovou linku, kterou se dá propojit několik Jaguaru. Dnes se ale CatBox i Scatbox v podstatě nedá sehnat a navíc jejich cena je velmi vysoká. To mě přivedlo na myšlenku udělat jednodušší levný adaptér pouze s AV částí.
 
Tagy: Atari Jaguar, VGA
Komentáře: 2
17.7.2019
V červenci jsme navštívili první ročník nové polské Atari demo party. Ta se konala v obci Licheń Stary uprostřed Polska. Pár fotek je nyní v mojí galerii.
 
Tagy: akce
26.6.2019

Součástky v našich počítačích s věkem ztráci své původní vlastnosti. Asi nejvíc takto trpí elektrolytické kondenzátory, které postupně ztrácí kapacitu a zvedá se jim ekvivalentní sériový odpor (ESR). Takto postižené komponenty dělají problémy hlavně ve spínaných napájecích zdrojích. Ty pak nejsou schopny dodat výkon nebo jeho výstupní napětí nebude stabilní.

 
Tagy: Atari ST, zdroj
11.6.2019

V moji fotogalerii z akcí přibylo pár fotek z letošní skoroletní PLatariády v Českých Budějovicích.

 
Tagy: akce
16.4.2019

Letos olomoucký Atariklub opět pořádal setkání nejen Ataristů v Olomouci. Už podruhé byla místem akce Sokolovna ve Slavoníně, stejně jako loni. Jak se nám vydaříla je snad vidět v moji galerii.

 
Tagy: Akce
6.4.2019

Multijoy je adaptér pro hraní až v 16 hráčích na 8 a 16bitových počítačích. V současnosti jej lze použít s počítači Atari XL/XE a Commodore C64. Byla také ověřena možnost připojení k Atari ST, ale momentálně není pro tento počítač k dispozici žádná hra. Věříme, že se Multijoy v budoucnosti rozšíří i na další stroje, jako například Sinclair ZX Spectrum.

 
Tagy: Multijoy, multiplayer, Atari, C64
sblog by krupkaj, ©2018 - 2023