17.8.2024

Modujeme ArcadeR

ObrĂĄzekNa minulém Foreveru jsem si koupil nový joystick ArcadeR, který hodně připomíná klasický Competition Pro. Narozdíl od něj, ale není tak tuhý a hra s ním je velice příjemná.

Už v základu se joystick dá jednoduše modifikovat, nicméně jsem chtěl jít ještě kousek dál a tak vznikla tato alternativní deska.

ArcadeR je dobře navržen, ale je na něm pár věcí, které bych rád jinak. Nelíbilo se mi například provedení ovládání autofire, kdy vypnutý autofire je ve stisknutém stavu přepínače.

Dál joystick má celkem 4 ovládací prvky, ale tlačítka jsou pouze 2. Líbilo by se mi mít plný standard Joy2B+ . A to i za cenu ztráty autofire.

Když jsem se bavil s Mr. Holubem, napadlo nás udělat alternativní desku v podobě univerzálního plošného spoje, aby si na ni každý mohl postavit, co se mu zlíbí.

alternativni PCB do ArcadeRu

Uvnitř joysticku jsou obě hlavní tlačítka i páka připojené na konektor JST GH s roztečí pinů 1.25mm. Další 2 ovládací prvky jsou tlačítka do PCB s roztečí 2.5mm. Tato tlačítka mohou být ve verzi s aretací nebo bez. Konektory i přepínače se dají běžně koupit, není nutno původní desku kanibalizovat a kdykoli ji tak do ovladače vrátit zpět.

Joystick lze zapojit úplně obyčejně pouze s 1 nebo 2 tlačítky, ale lze se na ní i vyřádit a udělat například verzi Joy2B+ pro osmibitové Atari XL/XE a konzole VCS nebo dvoutlačítkový ovladač pro Atari 7800. Na desku se vejde i pár čipů v DIL pouzdře, takže není problém zapojit autofire nebo dokonce vytvořit i verzi ArcadeRu pro Sega Mega Drive.

Součástky lze osazovat z obou stran. Některé větší je dokonce výhodnější dát ze spodní strany, nebudou tak zavazet velkým tlačítkům.

Všechny piny tlačítek, směrů a napájení jsou vyvedeny na pájecí plošky. Páka je propojena přímo na konektor kabelu, tlačítka jsou připojena na pájecí plošky a tak se s nimi můžete vyřádit. Napájení lze pájecím jumperem zvolit buď z pinu 7 nebo 5.

Zde je několik příkladů zapojení, dalším se fantazii meze nekladou.

Základní zapojení, obě tlačítka slouží jako Fire 1.

zapojeni joysticku 1 x fire

Zapojení 2 přídavných tlačítek pro Commodore Amiga. Jako druhé přídavné tlačítko slouží nearetovaný přepínač.

zapojeni joysticku 2 pridavna tlacitka

Zapojení pro C64 s přídavnými tlačítky (spínají se k napájení).

zapojeni joysticku pridavna tlacitka C64

Funkce nahoru (UP) je k dispozici na přídavném tlačítku.

zapojeni joysticku s up

Joystick 2B+ pro 8bitové Atari.

zapojeni joysticku standard 2B+

Joystick pro konzoli Atari 7800.

zapojeni joysticku Atari 7800

Realizace ne desce vypadá takto. Na fotkách je zapojen Joystick standardu Joy2B+ s hlavním tlačítkem fire a 2 přídavnými tlačítky. Při kompletaci joysticku se musí dát pozor, aby bylo dostatek místa pod tlačítky.

Zapojena deska. Deska vestavena v joysticku.

Alternativní deska pro ArcadeR v aktuální verzi je k dispozici pod CC BY-NC-SA licencí.
ArcadeR.240817.zip

Tagy: Joystick, Joy2BPlus, 7800
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024