5.4.2021

MIDIBuddy

MIDI interface pro osmibitová Atari vznikl z touhy zahrát si po síti hru MIDIMaze. Zařízení vychází z reverz inženýrovaného MIDIMATE od Hybrid Arts. Ne úplně spolehlivá první verze vznikla už před 10 lety. Po delší přestávce je tady konečně vylepšená, dotažená verze.

V roce 2006 jsem si pořídil cartridge s původně nevydanou hrou MIDIMaze pro 8bit Atárka. Jedná se o multiplayerovou 3D akci v raycastovaném bludišti. Hra se da hrát v MIDI ringu až v 16 hráčích. Neměli jsme ale k dispozici potřebný hardware. Zkoušel jsem MIDI interface postavený podle schématu na Rasterově stránce, ale bez úspěchu.

Zanedlouho na to se na AtariAge fóru objevily fotky desky původního MIDIMATE a nenapadlo mě nic jiného, než zkusit podle nich nakreslit schéma.

Originální MIDIMATE

Originální MIDIMATE.

Ze zapojení jsem zjistil, že program ke své funkci potřebuje na vstup hodin v SIO konektoru přivézt hodinový signal 31250Hz. Raster na můj popud upravil hru tak, že místo externího vstupu hodinového signálu používala generátor z POKEY čipu. Ten sice neni tak přesný jako krystalový generátor, ale stále se vleze do tolerance, kterou předepisuje MIDI norma. K našemu úžasu MIDIMaze začala fungovat i s původním Radkovým jednoduchým MIDI interfacem. Nic teď nebránilo k vytvoření nového MIDI adaptéru.

Deska puvodního MIDIMATE Deska puvodního MIDIMATE

Deska z originálního MIDIMATE

V první verzi jsem neměl domyšlené ovládání aktivity interfacu. MIDIMATE totiž k aktivaci používá signál Motor control. Takové zařízení muže být na SIO připojeno pouze jedno, většinou to bývá magnetofon. Nová verze adaptéru má přepínač, kterým se buď aktivuje zařízení na stálo a mohou tak fungovat programy, které Motor Control nevyužívají, jako například Rasterův MPT. Nebo se zařízení aktivuje z počítače pomocí signálu Motor Control. Stav signalizuje zelená LED.

Pro generování hodin slouží krystalový oscilátor 2 nebo 4MHz, na desce je pájecí jumper pro výběr.

schema

Schema MIDI Interfacu.

Abych zjednodušil zapojení, je v novém MIDIBuddy použit programovatelný čip GAL, do kterého jsem dostal všechny části - dělička hodinového signálu, logika aktivace zařízení na SIO sběrnici i úprava MIDI signálů. Žlutá LED signalizuje data na sběrnici.

Na rozdíl od původního MIDIMATE můj adaptér neobsahuje obvody pro synchronizaci SMPTE.

S tímto interfacem jsem vyzkoušel několik MIDI programů. Původní MIDI Track III od Hybrid Arts zařízení detekuje a s MIDI nástroji komunikuje. Radkův MIDI Patern Editor také funguje také hezky. Vyzkoušet můžete ještě třeba polský MIDI-play a MIDI-recorder. Původní stránka už sice není online, ale obsah je k dispozici na web archivu.

Originální MIDIMATE

Deska MIDIBuddy.

Zařízení jsem původně navrhoval do krabičky prodávané v EZK, nicméně v dněšní době se nikomu nechce krabičky vrtat a upravovat a protože jsou běžně dostupné 3D tiskárny, v archivu jsou i STL pro krabičku.

MIDIBuddy v tištěné krabičce

MIDIBuddy v tištěné krabičce.

Hru MIDIMaze, kvůli které vlastně tento adaptér vznikl jsme už několikrát hráli v 5 lidech. Dokonce běží společně s Atari ST v MIDI ringu. Na ST ale musí být spuštěna původní verze od Hybrid Arts, MIDI Maze 2 používá jiný protokol a není tak kompatibilní. Teď si jenom přejme ať brzo poleví korona pandemie a můžeme se znovu sejít na nějaké akci a zahrát si MIDIMaze zase společně.

MIDIMAZE

MIDIMAZE.

Název vymyslel Pepax, kterého tímto zdravím :-)

Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
MIDIBuddy.zip

Tagy: 8bit Atari, MIDI, MIDIMAZE, multiplayer
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2023