TT030

Krupkaj

From 8 to 64 and beyond...

1.8.2019

Jaguar AV backpack

Jaguar má vyvedeny všechny AV signály na přímém konektoru na jeho zadní straně. V minulosti firma ICD vyráběla modul CatBox, který převádí AV signály Jaguara na klasické konektory. Další verzí je podobný později vyráběný ScatBox od autorů BattleSphere. Kromě AV mají tyto adaptéry ještě vyvedenou seriovou linku, kterou se dá propojit několik Jaguaru. Dnes se ale CatBox i Scatbox v podstatě nedá sehnat a navíc jejich cena je velmi vysoká. To mě přivedlo na myšlenku udělat jednodušší levný adaptér pouze s AV částí.

Původní variantu jsem několikrát probíral s Bob!kem, který chtěl mít vyvedeno jak AV, tak i sériovou linku. AV část měla mít SCART konektor a sadu cinch konektorů pro kompozitní video a audio signály. Jenže deska by byla moc velká pro návrh ve free verzi Eaglu a navíc seriová linka se zatim nepodařila bezchybně zrealizovat. Výsledkem je tedy pouze malá destička, pro připojejí AV zařízení s tím, že část se seriovou linkou může být na druhé destičce. Doufám, že se ji časem podaří také zrealizovat.

Adaptérek má na sobě celkem 5 výstupních AV konektorů. Kromě klasiky kompozitního videa a audia na Cinch konektorech, je zde i MiniDIN pro S-video. Zařízeních, ke kterým se S-video dá připojit sice rychle ubývá, ale signál je o hodně kvalitnější než kompozit. Kromě těchto je na dsub 15 (VGA) konektoru vyveden RGB výstup. Tento se dá použít pouze na multisync monitorech nebo projektorech, protože signál má horizontální frekvenci 15kHz. Vyzkoušený je například monitor BenQ BL702A, který se dá stále koupit nový, připadně některý z NEC MultiSync monitorů, třeba NEC EA192M.

Jaguar na VGA monitoru BenQ.

AV konektor v Jaguáru je stejný jako konektor na cartridge v Atari 2600 (VCS) a dá se levně sehnat třeba na ebay. Z potřebných signálů na něm ale chybi signál vertikální synchronizace. Ten se ale dá jednoduše vyseparovat z kompozitní synchronizace pomocí obvodu LM1881.

Tags: Atari Jaguar, VGA
sblog by krupkaj, ©2018 - 2019