Přehrávací frekvence zvuků na Atari Falcon může být 12517 Hz, 25033 Hz nebo 50066 Hz. Skladby ripnuté z audio CD jsou ale na 44100 Hz, případně z DAT na 48000 Hz. Pokud chceme ušetřít trochu strojového času, musíme Falconu trochu pomoci. DSP čip lze naštěstí taktovat i z jiného zdroje než je vnitřní oscilátor. Na DSP konektoru je k dispozici pin pro vstup externích hodin. Pro takt 44.1 kHz je potřeba mít externí hodiny o frekvenci 22.5792 MHz, pro 48 kHz zase 24.576 MHz.
Schema
Zde je schéma externího hodinového zdroje. Ten se připojuje na třířadý 26 pin Cannon konektor. Nejjednodušší je použítí hotového krystalového oscilátoru. V minulosti jsme používali programovatelné oscilátory Epson, ale jak jsem nyní zjistil, oscilátory 22.5792 MHz lze běžně koupit. Není tedy třeba drahého řešení. Oscilátor potřebuje napájení 5V. Protože na DSP konektoru je k dispozici pouze napětí 12V, je nutné použít malý stabilizátor.
Osazená PCB a hotové hodiny v tištěné krytce konektoru.
Původní deska dovolovala použít oscilator v pouzdrech DIP8 i DIP14. Nová deska, která je v archivu ke stažení, je pouze pro DIP8. Destička se vejde do krytky pro Cannon konektor, alternativně lze použít krytku vyrobenou 3D tiskem.
Hodiny ve Falconu
Oscilátor lze samozřejmě vestavět také dovnitř počítače, úprava není složitá a odpadá nutnost zdroje 5V. Ale ne každý chce do počítače zasahovat.
Programy jako AniPlayer, MPEG-2 Audio nebo FalcAmp detekují externí hodiny automaticky. Další jako například ACE tracker nebo ACE MIDI neprovádějí žádnou detekci a je nutné je přepnout manuálně a některé potřebují inicializaci, v tom případě stačí do AUTO adresáře přidat program FDIINIT.PRG.
Externí hodiny jsou levné a jednoduché řešení chybějící samplovací frekvence, které uleví hlavně standardnímu Falconu při přehrávání audio souborů.