2.7.2022

Adaptér pro ovladače Sega Megadrive

V poslední době si hodně lidí okolo mě pořídilo bezdrátový gamepad pro Segu Megadrive / Genesis od 8BitDo a chtějí ho používat s počítači Atari nebo dalšími 8 / 16 bity. Zapojení portu pro ovladače se ale u konzolí od Segy docela liší a tak je potřeba jednoduchý adaptér. Zařízení funguje jak s 8bitovými Atari XL/XE, konzolí Atari VCS tak i s řadou ST.

Kromě možnosti používat více tlačítek mají Sega ovladače jinak zapojené nápájení. Pro +5V je použitý jiný pin než u Atari a dalších domácích počítačů. Sega ovladače sice po připojení k Atari fungují, ale jsou napájeny parazitně z datových vstupů a je tedy více než vhodné připojovat ovladače přes adaptér. Moje verze je určena hlavně pro dongly pro bezdrátové gamepady, ale bude fungovat i pro klasiku.

Ovladače pro Megadrive jsou dostupné ve dvou verzích 3 nebo 6 tlačítkové. Adaptér je funkční s oběma, nicméně naše počítače s ním zvládnou obsloužit pouze 2 tlačítka B a C.

Zapojeni SEGA konektoru

V adaptéru jsou směrové signály propojeny přes Schotky diody. Signálem Select se volí, která tlačítka se budou objevovat na pinech 6 a 9. V našem případě je Select na pevno nastaven na log 1, čímž se vybíraji tlačítka B a C.

Schema adapteru Sega Megadrive - Atari

Schema adapteru.

Druhé tlačítko na pinu 9 je zapojeno přes pull up a funguje v režimu Joy 2B+. V případě, že hra 2 tlačítka nepodporuje, je možné přepínačem přepnout funkci druhého tlačítka tak, že kopíruje směr nahoru.

Tento režim lze použít i s konzolí Atari 2600 (VCS). Upravených her je i pro ni dost.

Pokud budete chtít adaptér používat s Atari ST, pamatujte, že ST nemá na portu osazený vstup pro druhé tlačítko, a tak se v tomto případě musíme spokojit s možností používat ho pouze v režimu kopírování funkce "nahoru". Zajímavé ale je, že například hra Turrican II používá jako druhé tlačítko signál pro levou myš. Náruživým hráčům Turricana tak doporučuji udělat si ještě odbočku, která se bude zapojovat místo myši.

Adapter Sega Megadrive - Atari Adapter Sega Megadrive - Atari Adapter Sega Megadrive - Atari

Hotový adaptér.

Vzhledem k požadované velikosti hotového zařízení je asi nejjednodušší prostorová realizace, bez PCB. Vhodné je nakonec konstrukci přetáhnout smršťovací bužírkou.

Tagy: Sega Megadrive, gamepad, Atari, Joy2B+
1. petr | 24.3.2023
tak to vypada dost dobre, diky zkusím to
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2023