30.7.2023

4TOS přepínač

ObrĂĄzekAtari STe přišlo na svět s operačním systémem TOS v 1.06. Update na nový TOS 2.06 je velice jednoduchý, stačí jenom vyměnit čipy ROM. Některé hry nebo dema ale pod novým TOSem neběží. Lze sice použít softload TOS, ale tím přicházíme o výhodu mít OS v ROM a výměnu čipů nelze udělat bez rozebrání počítače. Proto vznikla tato malá destička, která řeší rychlé operativní přepínání.

Inspirací mi bylo Exxossovo řešení. Ten ale používá 16bitové PLCC paměti, které se mi špatně programují. Proto jsem navrhl podobnou destičku, ale s klasickými čipy v DIP pouzdře. Je možné do ní osadit paměti s kapacitou celkem až 1MB a tím získat prostor až pro 4 operační systémy. Jejich přepínání se provádí výběrem horních 2 bitů A17 a A18 pomocí DIP spínače. Navíc lze použít kromě klasických EPROM také čipy typu flash. Typ čipů se volí pájecími jupmery na desce.

schema

Schema.

OS nelze přepínat za běhu systému. Je nutno zvolit systém před zapnutím počítače.

Před úpravou je nutno se ujistit, že deska STE je nastavena na použití EPROM čipů. K tomu slouží 3 jumpery W102, W103, W104 na pravem okraji desky, pod floppy mechanikou.

Nastavení EPROM

Nastavení EPROM.

Nastavené musí být takto:

Fyzicky je deska navržena tak, aby byla umístěna pod floppy mechanikou a nekolidovala s ní. Hardwarové emulátory floppy HxC i Gotek se vlezou taky.

PCB Vestavba v Atari STe

Deska přepínače a její vestavba v Atari STE.

Do dvou pamětí 27C040 se tedy vlezou až 4 systémy. Výběr máme celkem široký. Kromě původního TOSu 1.06 a nebo novějšího, vylepšeného 1.62 můžeme použít i přímo TOS 2.06. Všechny varianty jsou dostupné v několika jazycích včetně češtiny od Joye. Lze taky mít patchnutý TOS 1.6x, s možností bootování z IDE disku případně i jiné patche, jako například WINX.

Kromě původních TOSů jsou zde i alternativy, jako třeba EmuTOS, který v poslední době prochází poměrně aktivním vývojem a je už velmi dobře použitelný i na realnem hardware. Jeho výhodou je například vestavěny ovladač harddisku. Škoda je, že na STE nelze přímo použít 512K verzi EmuTOSu. V paměti Atari je sice pro operační systém vyhrazen dostatečný prostor. Nad hranicí 256K je ale ovládán jiným CS signálem. Větší image by šel použít pouze se změněným CS, pomocí externího dekóderu. Zde je možný prostor pro budoucí vývoj.

EmuTOS běžící na realném hardware

EmuTOS běžící na reálném hardware.

Dále tu máme i multitáskový MagiC, který by mělo být možné provozovat i z ROM. Já jsem s ním bohužel úspěšný zatím nebyl, ale třeba se zadaří.

Kromě OS může být v ROM třeba i nějaká hra. Víc info je na stránkách Pery Putnika.

Každý OS je potřeba rozdělit na části LO a HI a jednotlivé systémy spojit do 2 obrazů, které se následně naprogramují do čipů. Na rozděleni lze použít například program ROMMIX, který je součástí balíku s Pinatubo pro Atari ST, nebo některou z mnoha utilit.

Závěr

I když se jedná o velice jednoduchý doplněk Atari STe, myslím, že může docela pomoci ať už v běžném provozu nebo třeba i při testování nových verzí EmuTOSu.

V archivu je aktuální verze desky. Dokumentace je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
4TOS-sw-2308.zip

Odkazy:

Tagy: Atari ST, TOS, ROM
1. Logout | 31.7.2023
Sakryš a já pořád mám čipy v STE přímo na desce a ne v paticích. To už je tak 10 let co hledám někoho, kdo by mi to vyměnil :) Sám do toho nemám odvahu hrábnout... Jinak jen dotaz: drží ta deska v paticích dostečně a nevyklepává se třeba při převozu STE na akci? Ptám se proto, že jsme na Spectru v diskovém interface MB-02+ měli prakticky stejně řešené rozšíření SRAM na 512 kB, ale kdykoliv jsem někam dojel, musel jsem to rozebrat a domáčknout do patic, váha plošňáku a vibrace to povysunuly. Nakonec se vyřešilo napájením 4 čipů sobě na záda, vyhnutím nožičky kvůli výběru a napájením drátků.

2. Krupkaj | 31.7.2023
Ono hodne zalezi jaky hrebinek se tam pouzije. Ten muj drzi hodne dobre. Ale ted to budu muset asi brzo vytahnout, protoze Joy pracuje bna nove verzi RTC, ktere se pripojuje na ACIA, ktere je pod tim. No ted si ale uvedumuju, ze to mozna pujde pripojit z druhe strany desky.

3. Logout | 31.7.2023
Pokud bude deska s RTC a 4TOS v jednom, tak fakt už ty čipy vyndám a dám tam patice, to je motivace! :)

4. krupkaj | 31.7.2023
RTC bude s I2C modulem pro Arduino za 50Kc.

5. Laco | 16.11.2024
Zdravím. Už keď mám namiesto obvodov pätice, potrebujem DPS? Veď stačí zastrčiť nové napálené epromky do pätíc, len treba vyhnúť A17, A18 a prepojiť ich medzi sebou, pridať k nim odpory na napájanie a vyviesť na prepínače. Odpory môžu byť aj na prepínačoch.
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024