17.11.2020

Stereo POKEY pro 8bit Atari

Staré Radkovy PCB na Stereo rozšíření pro 8bitová Atárka už před nějakou dobou došly. Nicméně zájem o rozšíření stále trvá, proto jsem po 10 letech od vydání jeho návrhu udělal v roce 2017 desku novou.

Raster desku navrhl jednostranou, aby byla co nejjednodušší výroba. Výrobce PCB sice nabízel desky oboustranné, ale nedělal prokovené díry a ručně propojovat strany není žádná zábava.

V dnešní době lze levně nechat vyrobit kusové série PCB v Číně ve velice dobré kvalitě. Jenže Radkův návrh byl v programu, který neumožňoval exportovat data pro výrobu. Navíc se jeho verze nevlezla do počítačů XL a XEGS. To byly hlavní důvody, proč jsem se rozhodl desku překreslit.

Schéma zůstalo stejné, zapojení je pěkně vymyšlené a umožňuje do obou výstupních audio signálů přimíchávat pípání klávesnice BELL (generovaného čipem GTIA) a také zpětné připojení nového kanálu do anténního RF výstupu a AV pětikolíku.

Schema Stereo rošíření

Schema Stereo rošíření.

Do konektoru na stereo desce je nutno, kromě stereo přepínače a výstupních audio konektorů, přivést také přepínací signál A4 (například z GTIA pinu 38), Bell výstup z GTIA (pin 15) a zpětně připojit nový audio kanál k operačnímu zesilovači v Atari LM358 na pin 6.

Atari 8bit stereo PCB Atari 8bit stereo PCB populated

Nová deska a komplet osazené stereo rošíření.

Nové rozšíření pěkně padne do všech Atari modelů. U atari 600XL je ale nutné přední POKEY zapájet přímo do desky rozšíření, aby se vlezl pod klávesnici.

Stereo expansion it Atari 600XL Stereo expansion it Atari 800XL Stereo expansion it Atari 800XE Stereo expansion it Atari XEGS

Stereo v 600XL, 800XL, 800/130XE a XEGS

Závěrem uvádím i původní Radkovo upozornění:
Pokud si budete vyrábět stereo rozšíření dle zde uvedeného schématu, činíte tak na vlastní nebezpečí!
Záměrem autorů bylo vytvořit pokud možno co nejméně invazivní řešení bez nevratných změn v zapojení Atari a bez poškozování chipů Pokey ohýbáním jejich nožiček. (V některých drastických návodech je dokonce zmiňováno uštipování nepoužitých nožiček - to prosím nikdy nedělejte!) Při jakýchkoliv úpravách prosím vždy postupujte opatrně a neničte Atari techniku.

Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC BY-NC-SA:
xe_stereo_sw_tb_b.zip

Tagy: Atari XL/XE, Stereo, POKEY
1. Tom | 8.2.2021
Ahoj, pěkná práce to stereo. Nemáš prosím informaci kde by se dal sehnat POKEY čip. Je to do 800XL. Původní funguje dobře, zvuk jde, nahrává s XC12,ale má vadný výstup DATA OUT - SIO tak nejde nahrávat na XC12 a ani SdriveMax nejede. Porovnával jsem to datalogerem z 130XE kde je krásný datový signál a u té 800XL v signálu spousta špiček. Díky za případné info. Tom

2. krupkaj | 27.3.2021
Originální POKEY je dnes skoro k nesehnáni. Koukni na eBay, ale bývaji pěkně drahé. Nějakou zásobu bude mít Bradley Koda z Bestelectronics, je to ale z US, tak se prodraží pošta. Další možností je náhrada PokeyMAX, prý je na 100% kompatibilní.
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2023