k

Krupkaj 2.0

From 8 to 64 and beyond...

6.4.2019

Multijoy

Multijoy je adaptér pro hraní až v 16 hráčích na 8 a 16bitových počítačích. V současnosti jej lze použít s počítači Atari XL/XE a Commodore C64. Byla také ověřena možnost připojení k Atari ST, ale momentálně není pro tento počítač k dispozici žádná hra. Věříme, že se Multijoy v budoucnosti rozšíří i na další stroje, jako například Sinclair ZX Spectrum.

S původní myšlenkou přišel Radek "Raster" Štěrba, který udělal první návrh společně se Zdeňkem Burianem a panem Musilem z prostějovského Atari klubu v roce 1998. Plán byl publikován v disketovém magazinu Flop číslo 41-42 a na Radkově osobní webstránce.

Původní konstrukce Multijoy4 z Prostějova (foto: JirkaS)

První hra až pro 8 hráčů byla Červi. Ve Flopu č. 50 byla zveřejněna nová, vylepšená verze. Ve stejném čísle vyšel i jednoduchý tester.

Červi a testovací program

Po nečekaném Radkově úmrtí v letě 2011 jsme ztratili přístup k vyrobenému hardware. Z toho důvodu jsem se pustil do návrhu nové verze pro 8 hráčů. Dokumentaci ke stažení naleznete níže pod článkem.

Multijoy 8

Mezitím přišla na svět spousta nových her a velký počet her byl upraven. Většinu z těchto počínú má na svědomí Fandal. Skoro všechny hry pro Multijoy si můžete stáhnout z jeho archivu. Zatím poslední hrou pro Multijoy je lodní bitva Sails of Doom od R0gera.

Během posledního roku se Bob!kovi z olomouckého Atari klubu podařilo sprovoznit Multijoy také s C64. Od té doby vznikly na C64 2 nové hry od autorů PCH/Unreal a Wotnaua.

V přípravě je nová webová stránka, na které bude programatorská dokumentace, všechny dostupné hry a další věci týkající se tohoto adaptéru.

Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC-BY-SA:
Multijoy-1.2c.zip

Tagy: Multijoy, multiplayer, Atari, C64
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2021