k

Krupkaj 2.0

From 8 to 64 and beyond...

12.1.2021

Atari STM1 - optika

Originální myš pro Atari ST už dnes mnoho lidí v reálu nepoužívá. Je to škoda, protože u počítače vypadá hezky. Bohužel už moc neodpovídá dnešnímu pohledu na ergonimii a spousta uživatelů ji dávno vyměnila za jinou. Moje vlastní kousky navíc moc dobře nepřežily delší dobu odložení v krabici. Omačkaná kulička společně s rezavými válečky už přenáší pohyb dost špatně a tak mě napadlo myšku trošku omladit.

Už před mnoha lety jsme s P.B.S při cestách na OFAM probírali možnost použítí optické myši k Atari bez nutnosti PS2 převodníku. Nějakou dobu na to jsem viděl pár předělaných optických myší k Amize. Autorem byl Exa, který bohužel dnes už není mezi námi. To vše mě přivedlo k vlastní konstrukci.

Našel jsem pár už nepoužívaných optických myší Genius Netscroll Optical a Microsoft IntelliMouse Optical první generace, kterých se už všichni štítili už jenom dotknout. Nicméně byly pořád perfektně funkční a tak se staly dárci komponentů. Všechny byly vybaveny sensorem Agilent H2000. Podle datasheetu je možné tento čip použít v režimu kvadraturního výstupu a to je přesně to, co je pro Atari potřeba.

Nejdřív jsem ověřil zapojení podle dokumentace k sensoru a k mému úžasu vše na první pokus fungovalo. Dalším krokem bylo nakreslit novou desku, která by se dala použít přímo v STM1. Trošku potrápilo pouzdro optického sensoru, které má nestandardně umístěny vývody a musí se i počítat s výřezem v desce pro snímač. H2000 je v myši zapojen v upraveném katalogovém zapojení.

schema

Schema nové elektroniky pro Atari myšku.

Desku jsem navrhoval pro verzi myšky, co jsem měl ve více kusech. Provedení STM1 je několik, narazil jsem na nejméně 4 a uvnitř je každá jiná. Moje PCB je do verze, ve které je součástí spodního dílu plastová klec pro kuličku. Ta se musí odstranit a deska umístit na 3mm vysoké distanční sloupky, aby byla zajištěna optimální vzdálenost optického prvku od podložky. Pod sensor se take musí umístit optický hranol, kterým se přivádí světlo z LED diody a je na něm i čočka.

Puvodní spodni část Upravená spodní část myšky

Původni a upravena spodní část Atari myši.

Vizualizovaná nová deska PCB Nová deska v myšce STM1

Vizualizace PCB a pohled na novou desku uvnitř myšky.

Kromě toho je zespod na myši nové víčko, skrz které se sensor kouká ven.

nové víčko

Nové víčko z 3D tiskárny.

Omlazená myška má rozlišení 400dpi, což je pro procesor v klávesnici ST už docela hodně a někdy se stane, že při prudkém pohybu kurzor trošku ucukne. Naštěstí to krásně řeší použití akcelerátoru myši (například Maccel), potom je používání myši velice příjemné. Myška hezky funguje i ve hrách v nízkém rozlišení, kde jsem problém nepozoroval.

Bohužel čipy, které se dají použít, se dnes už špatně shání, navíc pozdější verze maji zkrácené pouzdro, kde již nejsou osazeny piny s kvadraturním výstupem. Určitě půjde použít i novější čip ADNS2030 nebo ADNS2051, ale pro ty by se muselo zapojení lehce upravit. Zvažoval jsem i použití nových senzorů ať už optických nebo laserových, ale tyto mají na výstupu už jen seriová data a je potřeba převod na kvadraturní výstup, kterému jsem se chtěl vyhnout.

V archivu je nová verze desky, která by měla jít použít ve všech myších s posuvnýn víčkem kuličky, výrobu této jsem ale ještě nerealizoval. Dokumentace k atuální verzi je k dispozici pod Creative Commons licencí CC-BY-SA:
STM1-optical.2101.zip

Tagy: Atari ST, optická myš, STM-1
1. radim | 27.1.2021
Ahoj, moc pěkná práce, proč těchto vývojářských dovedností nevyužít profesionálně? kde je ta součástka pro eagle, v tom zipu? díky radim sch.
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2021