16.4.2023

LaceScan

ObrĂĄzek

LaceScan je jednoduchá úprava Atari ST, která dovoluje zvětšení rozlišení jak v barevných, tak i v monochromatickém režimu. Zde je moje provedení, malá destička se dvěma SMD TTL čipy.

Balík LaceScan vytvořil Ulf Ronald Andersson, inspiroval se původním německým AutoSwitch Overscanem od Karstena Isakovice, Rainera Seitela a Stefana Hartmana.

Balík se skládá z hardwarové úpravy a softwarového ovladače.

Hardware

Úprava odstraňuje border a na jeho úkor rozšiřuje použitelnou plochu. Manipuluje se signálem DE (Display Enable), který říká SHIFTERu, kdy má zobrazovat a zároveň MMU, že má posílat data. U pozdějších počítačů Atari STE je tento signál skryt v čipu a nelze jej ovlivnit hardwarovou úpravou.

Schema.

Moje provedení je na malé PCB desce se 2 TTL obvody v SMD provedení. Montáž není úplně jednoduchá. Na základní desce se musí najít několik signálů a ty k LaceScanu připojit. Pokud se na to necítíte, je lepší přenechat úpravu někomu zkušenějšímu. Jednotlivé revize základní desky Atari ST se poměrně hodně liší a jednotlivé body, odkud lze vzít jednotlivé signály, jsou na různých místech. Vlastní popis montáže je dobře popsán v přiloženém HYPertextu.

Základem je najít místo, kde se signál DE rozvádí mezi dvojice čipů [MFP + GLUE] a [MMU + SHIFTER], zde ho přerušit a vložit desku LaceScan.

Některé desky Atari ST mohou mít chybně zapojeny ACIA čipy, z neznámého důvodu jsou piny 5 mezi oběma propojeny. Je nutné to zkontrolovat a v tomto připadě ACIA čipy oddělit a použít signál z obvodu pro klávesnici.

Ostatní signály /HS, /VS, /RESET, společně s napájením, potom stačí k desce LaceScanu jednoduše přivést.

Na následující, ilustrační fotce je příklad vestavby z mého 520STM.

Signály na desce Atari 520STM.

Modrý vodič je připojen ke GND. V tomto případě je ovládání LaceScan z ACIA čipu přivedeno přímo na desku LaceScan a ten se řídí pouze softwarově. Je vhodné jej ale připojit přes přepínač, kterým lze LaceScan úplně odstavit. Viz schema výše.

Software

Instalace ovladačů spočívá v nakopírování tří programů do AUTO adresáře. Programy se musí pouštět až po NVDI a jejich pořadí je následující:

Program LACE_EMU.PRG nastavuje chováni rozšíření a umožňuje také emulovat velkou obrazovku. Sám používám pouze základní rozlišeni, bez virtuálni obrazovky. Pro správnou funkci se ale program musí z AUTO adresáře vždy spustit. Pro konfiguraci emulátoru se do AUTO adresáře ještě přidají konfigurační soubory:
AUTO\LACE_EMU.INF - obsahuje sloty s konfiguracemi LACE_EMU.PRG
AUTO\LACE_EMU.DEF - modifikace slotů

Pokud je vše správně zapojeno ST normálně naběhne.

Vlastní nastavení rozlišení se provede v konfiguračním módu. Konfigurace se spustí stisknutím konfigurační kombinace kláves při startu LACE_EMU.PRG. Ve výchozím nastavení je to přes Alt + Control + oba Shifty. Následně se klávesnicí nastaví velikost a poloha obrazu a konfigurace se uloží. Program ukládá hlavní konfiguraci přímo do vlastního ovladače LACESCAN.PRG

Konfigurace rozlišení.

Na monochromatickém monitoru lze dosáhnout rozlišení až 720x480. V barvě v nízkém rozlišení až 400x280 a ve středním dokonce 800x280. LaceScan používám hlavně v monochromu, kde pomocí něj mám rozlišení 640x480, tedy jako klasická VGA karta. Pokud je ST připojeno k VGA monitoru, nezůstává na něm potom volný černý pruh. Bohužel širší rozlišení můj monitor ne moc pěkně škáluje.

Většina čistě napsaných programů, které využívají plně GEM prostředí vetšinou běží hezky.

SysInfo ST-CAD

LaceScan v rozlišení 640x480 monochrom.

Starší celoobrazovkové programy si ale s velkou pravděpodobností se zvětšeným roslišením nebudou rozumět. Před použitím takového programu lze LaceScan softwarove vypnout.

Bohužel nekompatibilní jsou Joyovy Clocky. I když fungují spolehlivě na různých grafických kartách, tady zobrazují čas mimo obraz a tím úplně rozbijí zobrazování.

Emulátor obrazovky se ovládá pomocí klávesnice. K vyvolání funkcí slouží nadefinované kombinace kláves (Alt, Ctrl, Shifty) + funkční klávesy. UNDO například LaceScan zapíná a vypína. Je ale nutné následné překreslení obrazovky. Kompletní ovládání je popsané v HYPertextu.

Další zajímavou funkcí je přesměrování vytváření hardcopy obrazovky do souboru. Pokud je v konfiguraci zapnuté, kombinací kláves Alt + HELP se uloží obrazovka do souboru SCREEN_X.IMG do kořene bootovacího disku.

Závěr

Úprava LaceScan je velice zajímavá. Její složitější instalace sice může odradit, ale ve výsledku se pro práci větší rozlišení vždy hodí. Škoda, ze podobné zapojení není možné u novějších počítačů STE.

Odkazy a soubory ke staženi

Data k výrobě mojí verze je pod Creative Common licencí zde: CC BY-NC-SA:
LaceScan-230416.zip

Autorův web už není dlouhou dobu funkční, nicméně je stále dostupný na webovém archivu zde: http://dlanor.atari.org.

Lokální kopie baliku LaceScan je zde:
lascan35.zip
LACE_EMU.zip - verze 4

Alternativní desku s DIL integrovanými obvody navrhl Djordje Vukovic: http://solair.eunet.rs/~vdjole/atari.htm.

Tagy: AtariST, LaceScan
Jméno
E-Mail
URL
Komentář
sblog by krupkaj, ©2018 - 2024