1.11.2021
Po loňské pauze se letos opět konal festival historických počítačů a herních konzolí ByteFest. Tentokrát se akce konala v nových prostorách na Toulcově dvoře. Fotky z akce najdete u mě v galerii.

Tagy: Akce
6.9.2021
Loňská premiéra akce na jihu Čech měla úspěch a tak jsme se i letos v září sešli v Českých Budějovicích na NePLatariádě. Pár fotografií z akce je opět u mě na xgalu.

Tagy: Akce
29.7.2021
Nasbíralo se mi pár modelů pro doplňky pro počítače PMD85. Jsou mezi nimi krytky konektorů FRB, krabička na PMD32 SD a krabička na zvukový modul MIF 85. Třeba se někomu budou hodit.

Tagy: PMD85, 3D tisk, FRB, MIF 85, PMD32-SD
21.6.2021
Korona virus konečně polevil a tak jsme se mohli po delší době opět setkat na první letošní party. Bylo to stejně jako loni v Českých Budějovicích. V mojí fotogalerii je pár záběrů z PLatariady, kde nás navštívili i spřátelení vyznavači jiných platforem než Atari.

Tagy: akce
5.4.2021
MIDI interface pro osmibitová Atari vznikl z touhy zahrát si po síti hru MIDIMaze. Zařízení vychází z reverz inženýrovaného MIDIMATE od Hybrid Arts. Ne úplně spolehlivá první verze vznikla už před 10 lety. Po delší přestávce je tady konečně vylepšená, dotažená verze.

Tagy: 8bit Atari, MIDI, MIDIMAZE, multiplayer
12.1.2021
Originální myš pro Atari ST už dnes mnoho lidí v reálu nepoužívá. Je to škoda, protože u počítače vypadá hezky. Bohužel už moc neodpovídá dnešnímu pohledu na ergonomii a spousta uživatelů ji dávno vyměnila za jinou. Moje vlastní kousky navíc moc dobře nepřežily delší dobu odložení v krabici. Omačkaná kulička společně s rezavými válečky už přenáší pohyb dost špatně a tak mě napadlo myšku trošku omladit.

Tagy: Atari ST, optická myš, STM-1
Komentáře: 1
16.12.2020
Svého Falcona jsem kupoval z druhé ruky a protože byl přestavěný do věže, neměl jsem k němu originalní VGA adapter. Doba, kdy bylo potřeba mít u počítače spoustu diskových zařízení, minula a navíc jsem chtěl mít počítač v původním "rohožkovém" balení, byla potřeba vyrobit VGA adaptér vlastní.

Tagy: Atari Falcon030, VGA
Komentáře: 2
6.12.2020
Loni jsem úplně zapomněl zveřejnit záběry z předvánoční Atari demo akce v polském Gdaňsku. Protože je letos akcí poskrovnu kvůli pandemii koronaviru, splácím dluh tímto "throwbackem". Tak si můžeme loňský SillyVenture připomenout a doufat, že se příští rok opět bude konat.

Tagy: Akce
17.11.2020
Staré Radkovy PCB na Stereo rozšíření pro 8bitová Atárka už před nějakou dobou došly. Nicméně zájem o rozšíření stále trvá, proto jsem po 10 letech od vydání jeho návrhu udělal v roce 2017 desku novou.

Tagy: Atari XL/XE, Stereo, POKEY
Komentáře: 2
24.10.2020
Myši pro Atari ST byly za dobu prodeje těchto počítačů vyráběny na několika místech a mají odlišnou vnitřní konstrukci. V krátkosti se jim podíváme na střeva.

Tagy: Atari ST, myš
Komentáře: 2
23.9.2020
Přesto, že letošní rok akcím nepřeje, se PG z našeho Atari klubu pochlapil a zorganizoval druhou akci v Českých Budějovicích. Na xgalu je set obrázku, na kterých je vidět, jak jsme se měli.

Tagy: akce
15.9.2020
Rok 2020 je diky korona krizi skoro bez setkání. Díky PCH z klanu Commodoristů za uspořádání podzimního Schlimeische ve Zlíně. Zde je pár záběrů z jeho vydařené akce.

Tagy: akce
Komentáře: 1
22.6.2020
První letošní akcí byla PLatariada v Českých Budějovicích. Kvuli pandemii koronaviru jsme se mohli po několikaměsíční přestávce konečne sejít až v červnu. Na to, jak jsme se měli, se můžete podívat u mě ve fotogalerii.

Tagy: akce
26.5.2020
Před nedávnem jsem si pořídil novou smart TV od LG. Bohužel, jako většina nových TV, už nemá SCART vstup a tím pádem připojení mých retro počítačů a konzolí řeším pomocí HDMI konvertoru. Ten ale nemá rád kompozitní video jako zdroj synchronizace obrazu a tak došlo na poskládání nového RGB kabelu pro Jaguara.

Tagy: Atari Jaguar, RGB, SCART, video kabel, 3D tisk
4.1.2020
Před nějakou dobou se ke mně dostala zajímavá disketová jednostka Indus GT k osmibitovému Atari. Diky ní lze na počítači s CPU 6502 provozovat operační systém CP/M (o tom ale někdy příště). Na jednotce ale bohužel chyběl zadní panel. Dnes tu ale máme 3D tiskárny...

Tagy: Atari, floppy mechanika, IndusGT, 3D tisk
27.10.2019

Tagy: Multijoy, multiplayer, Atari
14.10.2019
V říjnu se letos opět konal v Praze na Smíchovském nadraží ByteFest. Obrázky ze soboty najdete jako vždy u mě v galerii.

Tagy: Akce
5.9.2019
Na konci srpna německý Atari klub Abbuc pořádal každoroční setkání v Lengenfeldu. V moji fotogalerii je nyní sada fotek z akce.

Tagy: akce
1.8.2019
Jaguar má vyvedeny všechny AV signály na přímém konektoru na jeho zadní straně. V minulosti firma ICD vyráběla modul CatBox, který převádí AV signály Jaguara na klasické konektory. Další verzí je podobný později vyráběný ScatBox od autorů BattleSphere. Kromě AV mají tyto adaptéry ještě vyvedenou seriovou linku, kterou se dá propojit několik Jaguaru. Dnes se ale CatBox i Scatbox v podstatě nedá sehnat a navíc jejich cena je velmi vysoká. To mě přivedlo na myšlenku udělat jednodušší levný adaptér pouze s AV částí.

Tagy: Atari Jaguar, VGA
Komentáře: 1
17.7.2019
V červenci jsme navštívili první ročník nové polské Atari demo party. Ta se konala v obci Licheń Stary uprostřed Polska. Pár fotek je nyní v mojí galerii.

Tagy: akce
26.6.2019

Součástky v našich počítačích s věkem ztráci své původní vlastnosti. Asi nejvíc takto trpí elektrolytické kondenzátory, které postupně ztrácí kapacitu a zvedá se jim ekvivalentní sériový odpor (ESR). Takto postižené komponenty dělají problémy hlavně ve spínaných napájecích zdrojích. Ty pak nejsou schopny dodat výkon nebo jeho výstupní napětí nebude stabilní.

Tagy: Atari ST, zdroj
11.6.2019

V moji fotogalerii z akcí přibylo pár fotek z letošní skoroletní PLatariády v Českých Budějovicích.

Tagy: akce
16.4.2019

Letos olomoucký Atariklub opět pořádal setkání nejen Ataristů v Olomouci. Už podruhé byla místem akce Sokolovna ve Slavoníně, stejně jako loni. Jak se nám vydaříla je snad vidět v moji galerii.

Tagy: Akce
6.4.2019

Multijoy je adaptér pro hraní až v 16 hráčích na 8 a 16bitových počítačích. V současnosti jej lze použít s počítači Atari XL/XE a Commodore C64. Byla také ověřena možnost připojení k Atari ST, ale momentálně není pro tento počítač k dispozici žádná hra. Věříme, že se Multijoy v budoucnosti rozšíří i na další stroje, jako například Sinclair ZX Spectrum.

Tagy: Multijoy, multiplayer, Atari, C64
sblog by krupkaj, ©2018 - 2021